Ratunku, mam dziecko!

Kalendarz adwentowy: o co tu chodzi?

Posted by Joanna w dniu Grudzień 10, 2008

Wiele osób zwraca się do mnie z pytaniem, o co w ogóle chodzi z tym kalendarzem adwentowym?

Tradycja ta nie jest polska/katolicka, lecz luterańska (przywędrowała do nas od naszych sąsiadów, stąd zapewne jej znajomość w zachodniej Polsce) . Dość świeża, bo pochodząca z XIX wieku. Kalendarz adwentowy nie jest już jednak tradycją jedynie religijną. Często słychać zarzuty, że bardziej niż oczekiwanie na narodziny Jezusa Chrystusa, promuje świeckie (czytaj komercyjne) święta Bożego Narodzenia. (Tutaj  znajdziecie więcej, po angielsku. Po polsku nie było :(

Kilka słów o tym, jak go zrobić:

1. Zacznij przed grudniem. Startujesz przecież pierwszego :)

2. Zaplanuj prezenty – ja chcę wierzyć, że jest to sposób nauczenia dziecka oczekiwania, kolekcjonowania, cierpliwości … o święta naiwności :) Lubię więc zaplanować wieloelementowe zestawy, tak jak tegoroczny serwis do kawy. Dzięki temu prezenty nie są zbyt duże (nie przyćmią gwiazdkowych), no i nie tak kosztowne. Urozmaicam je małymi czekoladkami, książeczkami, bajkami. I tak do 24 grudnia.

3. Zaplanuj sposób dostarczania prezentów – może to być świąteczna skarpeta, udekorowane pudełko, miejsce pod choinką (jeśli tak jak ja lubisz nacieszyć się jej widokiem jeszcze przed świętami :)

4. Do dzieła! I miłej zabawy!

Nic nie daje tyle szczęścia co widok uradowanej, małej buźki w chwili, kiedy rączka zanurzona po samo dno skarpety właśnie znalazła nowy prezent.

ps. Wszystkie zarzuty pod moim adresem odpieram od razu: mogę sobie rozpieszczać własne dziecko do woli. Rozpieszczanie to nie to samo co rozpuszczanie :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: